Zaplanuj i wykończ podwórko wokół domu

Zaplanuj i wykończ podwórko wokół domu

Jeśli wybudowałeś dom, z pewnością chcesz się nim cieszyć w pełni. Nie zawsze jednak w czasie budowy myślimy o uporządkowaniu i zaaranżowaniu podwórka. A przecież ogród, szczególnie na wiosnę i latem, jest jedną z największych zalet posiadania domu jednorodzinnego. Podpowiadamy, jak dostosować przestrzeń wokół domu do swoich potrzeb.

Uprzątnij po budowie

Jednym z najczęstszych grzechów jest pozostawienie na podwórku budowlanego chaosu. Zalegające odpady i pozostałe po pracach maszyny nie tylko psują widok, ale też zabierają cenną przestrzeń. Co więcej, mogą okazać się bardzo niebezpieczne, jeżeli w ich pobliżu bawić się będą dzieci.

Odpadów budowlanych pozbędziesz się stosunkowo łatwo. Wystarczy skorzystać z usługi typu kontenery na odpady Rumia. Do podstawianego pojemnika zapakujesz wszystko, co zbędne, a firma zajmie się wywozem. Maszyny możesz sprzedać lub oddać. Jeżeli jednak spodziewasz się, że jeszcze Ci się przydadzą, znajdź dla nich miejsce w zamkniętym schowku lub garażu. Tam nie będą niszczeć ani stwarzać niebezpieczeństwa wypadku.

Podjazd i ścieżki

Kiedy okolice domu będą już uprzątnięte, w pierwszej kolejności zaplanuj ścieżki komunikacyjne. Gdzie będzie wjeżdżał samochód? To miejsce powinno zostać odpowiednio przygotowane i utwardzone. Wiele osób decyduje się na układanie kostki brukowej. Kielce czy Szczecin, warto szukać fachowców w swojej okolicy. Zatrudniając do tego zadania profesjonalistów, unikniesz w przyszłości problemów z niestabilną i zapadającą się nawierzchnią.

A co ze ścieżkami dla mieszkańców i gości? Te możesz wykonać samodzielnie. Do ich wyznaczenia może posłużyć Ci krawężnik granitowy. Czym wypełnisz przestrzeń przeznaczoną na ścieżkę, to zależy od ciebie. Najczęściej w ogrodach spotkać można kostkę, żwir lub ozdobne kamienie. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, musisz pamiętać o wcześniejszym zabezpieczeniu podłoża przed roślinami i utwardzeniu go.

Rośliny i przestrzeń funkcjonalna

Roślinność to kwestia gustu. Jedni lubią minimalistyczne trawniki, inni sady owocowe, ozdobne kwiaty lub ogródki warzywne. Ważne jednak będzie, aby odpowiednio rozplanować strefy ogrodu. Wyznacz miejsce do odpoczynku. Może to być altanka lub palenisko, na którym latem usiądziesz przy ognisku. Jeżeli masz dzieci, koniecznie wygospodaruj dla nich przestrzeń, w której będą mogły swobodnie i bezpiecznie się bawić. Ogród powinien być uporządkowany i pozwalać na relaks.

Nie czekaj z uprzątnięciem i wykończeniem podwórka. Niedokończone prace mogą ciągnąć się latami. Potraktuj je jak część budowy domu. Dzięki temu od razu po wprowadzeniu się będziesz mógł cieszyć się pięknym i funkcjonalnym ogrodem.