Praca pod ciśnieniem - pneumatyka w budownictwie

Praca pod ciśnieniem - pneumatyka w budownictwie

Narzędzia i urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze i inne gazy po wysokim ciśnieniem nie są w budownictwie czy pracach wykończeniowych niczym nowym. Zastosowanie pneumatyki to jednak już nie tylko pistolety malarskie czy klucze pneumatyczne. Sprawdź, czy znasz te rozwiązania!

Pistolety natryskowe w ociepleniach

Pierwsze rozwiązanie, które przedstawimy, jest związane bezpośrednio ze stosunkowo młodą, ale coraz popularniejszą ze względu na świetne efekty, technologią ociepleń. Są nią izolacje natryskowe wykonywane poprzez natrysk specjalnej pianki poliuretanowej (pianki PUR). Wykonywanie ich wymaga zastosowania wysokiego ciśnienia i zastosowania specjalistycznych, podłączanych do kompresorów, pistoletów natryskowych. Sprężone powietrze jest tu niezwykle ważnym czynnikiem, odpowiadającym w dużej mierze za efekt końcowy. To ono odpowiada za wytworzenie odpowiedniej mieszanki. Same pistolety są diametralnie inne od tych wykorzystywanych w malowaniu czy używanych razem z pianką montażową.

Wysokie ciśnienie w wykończeniach

Kolejne urządzenia wykorzystujące sprężone powietrze, które chcemy przedstawić, to agregaty tynkarskie. Ich działanie nie opiera się wyłącznie na wysokim ciśnieniu, ale jest ono tutaj niezbędne. Agregaty te to złożone urządzenia pozwalające wykonywać tzw. tynki lub gładzie maszynowe. Jest to technologia znacznie przyśpieszająca i ułatwiająca prace wykończeniowe, która zyskuje na coraz to większej popularności. Podstawowy agregat tłoczy wymieszaną i gotową do nałożenia zaprawę poprzez pompę o napędzie ślimakowym do węża tłocznego. Z węża trafia ona do pistoletu natryskowego, a ten jest zasilany właśnie sprężonym powietrzem, które wyrzuca zaprawę na obrabianą powierzchnię. Takie rozwiązanie diametralnie przyśpiesza nakładanie mieszanki i w efekcie, cały proces.

Ciśnienie w pracach montażowych i konstrukcyjnych

Choć tytuł mógłby wskazywać na wspomniany już klucze pneumatyczne, to wcale nie o nie chodzi. Mowa o urządzeniach o wiele bardziej wszechstronnych, czyli pneumatycznych lub gazowych gwoździarkach. Zwane także pistoletami do gwoździ, gwoździarki, to narzędzia pozwalające na błyskawiczne i precyzyjne wbijanie gwoździ. Te pneumatyczne lub gazowe opierają swoje działanie na wystrzeliwaniu gwoździ pod bardzo wysokim ciśnieniem. Są powszechnie używane w pracach konstrukcyjnych (głównie przez dekarzy) i remontach. Stosuje się w nich połączone pod odpowiednim kątem gwoździe do gwoździarek. Najmocniejsze, profesjonalne modele takich urządzeń pozwalają wbijać gwoździe nawet w elementy betonowe.

Wraz z rozwojem technologii pneumatyka znajduje coraz to szersze zastosowanie w narzędziach. Wiele z nich jest stosowanych powszechnie, niektóre są dopiero ciekawymi nowinkami. Wszystkie łączy jednak jedno: mają ułatwiać i przyśpieszać wykonywaną pracę.