Oszczędność i ekologia: Domowe instalacje solarnych paneli
Korzyści płynące z korzystania z energii solarnej
Jeszcze nigdy nie byliśmy w tak komfortowej sytuacji, co do wyboru źródła energii do zasilienia naszego domu. Wydawać by się mogło, że jest to temat zarezerwowany tylko dla ekologów i zwolenników zrównoważonego rozwoju. Nic bardziej mylnego. Wybierając fotowoltaikę dla domu decydujemy się na niezależność, oszczędności i przyszłość dla naszych dzieci.
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to nauka badająca i wykorzystująca procesy zachodzące w ogniwach fotowoltaicznych, które odpowiedzialne są za bezpośrednią konwersję energii słonecznej na energię elektryczną. Jeżeli czujemy, że korzystanie z energii odnawialnej to krok w dobrą stronę to powinniśmy zainteresować się możliwością instalacji paneli fotowoltaicznych.
Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z energii solarnej?
- Niezależność energetyczna - korzystając z energii słonecznej jesteśmy w stanie zasilić całe nasze gospodarstwo domowe. Nie musimy się obawiać podwyżek cen energii, ani braku dostaw prądu. Jest to nieoceniona korzyść, której nie da nam żadne inne rozwiązanie.
- Oszczędność - po początkowych wydatkach na instalację, energia słoneczna jest praktycznie darmowa. Amortyzacja takiej inwestycji to zaledwie kilka lat, a potem z każdym dniem zaczynamy na niej zarabiać.
- Ochrona środowiska - energia słoneczna to energia odnawialna, bezemisyjna i bezobsługowa. Wykorzystując nią wpływamy na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery i redukcji smogu, a tym samym dbamy o lepszą przyszłość dla naszych dzieci.
Wolność energetyczna - jak samodzielnie zainstalować domowy system solarny?
Wykorzystując doświadczenia pracowników firmy Naster, która oferuje doradztwo w zakresie odnawialnych źródeł energii, przekonaliśmy się, że instalacja domowego systemu solarnego nie jest tak trudna jak mogłoby się wydawać. Wydaje się, że wystarczy tylko trochę dobrej woli, szczegółowy plan i odpowiednie narzędzia do pracy.
Planowanie to podstawa
Jak z każdym poważnym projektem, tak i tutaj najważniejszym elementem jest dokładne zaplanowanie instalacji. Oprócz wyboru dobrej jakości paneli solarnych, musimy zastanowić się też nad odpowiednim ich rozmieszczeniem, aby zapewnić im możliwie jak największą ekspozycję na słońce.
Ekspertyzy i pozwoleń
Choć w Polsce nie potrzebujemy specjalnych pozwoleń na instalację paneli solarnych, to zawsze warto zasięgnąć opinii ekspertów z firmy, którą wybraliśmy do wykonania instalacji. Pomogą nam oni przeprowadzić wszystkie niezbędne ekspertyzy, a także doradzą w kwestiach prawnych i technicznych.
Dom na miarę XXI wieku - podsumowanie i spojrzenie w przyszłość energetyki.
Energetyka zmienia się na naszych oczach. Coraz częściej odchodzimy od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika dla domu to nie tylko moda, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość. W związku z postępującą degradacją środowiska naturalnego i zwiększającą się świadomością ekologiczną społeczeństwa, warto zainteresować się energią odnawialną i korzyściami, które niesie ze sobą jej wykorzystanie.