Malowanie proszkowe – na czym właściwie polega ten proces?

Malowanie proszkowe – na czym właściwie polega ten proces?

Malowanie proszkowe jest jedną z najskuteczniejszych metod malowania elementów metalowych. Ponieważ jednak malowanie proszkowe wykonuje się w specjalnie przystosowanych zakładach, to niewiele osób ma pojęcie o samym procesie malowania farbą proszkową. Dziś więc chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej o samym przebiegu malowania proszkowego. W jaki sposób przeprowadza się malowanie proszkowe? Jakie są etapy malowania proszkowego? Zapraszamy do lektury!

Malowanie proszkowe elementów metalowych

Technika malowania farbą proszkową sprawdza się doskonale jeżeli zależy nam na wytworzeniu grubej i odpornej na uszkodzenia powłoki farby na metalu. Farba proszkowa to farba w proszku to substancja będąca połączeniem polimerów, barwników i innych dodatków. Farby proszkowe to farby termoutwardzalne – a więc wiążące się z daną powierzchnią pod wpływem temperatury, a ze względu na to, że dedykowana dla nich temperatura wynosi 200 stopni, to używamy ich wyłącznie do malowania metalu. Metal ma jeszcze inną ważną cechę, która sprawia, że surowiec ten możemy w łatwy sposób pokryć farbą proszkową – jest przewodnikiem prądu. Zapewne w tym momencie niejedna z czytających ten wpis osób zapyta: „No ale zaraz, jaki związek ma przewodzenie energii elektrycznej z malowaniem proszkowym?” A no ma, i opowiemy o nim w kolejnym akapicie.

Jak przebiega proces malowania proszkowego?

Malowanie farbą proszkową to stosunkowo złożony proces, który można podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności oczywiście myjemy i odtłuszczamy przedmiot, który chcemy pomalować. Kolejny etap to aplikacja sproszkowanej farby na metalową powierzchnię. Farbę w proszku umieszczamy w specjalnym pistolecie do malowania proszkowego. Proszek przed rozpyleniem zostaje naelektryzowany w pojemniku pistoletu i dopiero potem rozpylony nad przedmiotem metalowym. Jak już wspomnieliśmy – metal jest doskonałym przewodnikiem energii elektrycznej. Dlatego naelektryzowany proszek zostaje przez ten surowiec przyciągnięty niczym przez magnes. Dzięki temu proszek idealnie się trzyma i kryję całą powierzchnię. Kiedy już proszek został rozprowadzony, to przyszła pora na stopienie proszku na metalowym elemencie. Dlatego zaproszkowany przedmiot rozgrzewany jest do temperatury 200 stopni. Farba topi się i w ten sposób wiąże się z metalową powierzchnią. Taki proces jest i wiele bezpieczniejszy dla środowiska, niż malowanie farbami w formie emulsji, a uzyskana w ten sposób powłoka dodatkowo chroni metal przed korozją.