Kanalizacja w domu – wszystko co warto wiedzieć

Kanalizacja w domu – wszystko co warto wiedzieć

Równie ważne jak doprowadzenie wody do budynku jest jej odprowadzenie zużytej wody poza obręb budynku. Do tego służy nam kanalizacja. Gdy dopiero budujemy nasz dom lub robimy remont warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się nad idealnym rozwiązaniem szytym na miarę naszych potrzeb.  Jak rozplanować kanalizację, by była sprawna. O czym warto pamiętać? O tym przeczytacie w poniższym artykule, zapraszamy do lektury!

Do czego przeznaczona jest domowa kanalizacja?

Kanalizacja jest nieodłącznym elementem każdego domu, w końcu wszyscy z nas korzystają z wody, a to ściśle wiąże się z produkowaniem ścieków. Są więc one wytwarzane w każdym gospodarstwie domowym, dlatego też musimy wybrać miejsce, do którego chcemy je odprowadzić. Istotne jest zamontowanie kanalizacji, która będzie odpowiedzialna za odprowadzenie nieczystości. Ważne jest, by usuwanie ścieków było tak samo ważne, jak dostarczanie wody. Kanalizacja musi być bezpieczna i działać niezawodnie, w razie jakichkolwiek problemów warto mieć kontakt do pogotowie kanalizacyjne, które zadba o każdą najmniejszą usterkę, w szybki sposób pozbywając się jej.

Budowa kanalizacji

Każda kanalizacja zbudowana jest z bardzo podobnych elementów co instalacja wodna. Przykanalik, czyli podłączenie kanalizacyjne, przewody spustowe (piony kanalizacyjne), odcinki łączące przybory sanitarne z pionami (podejścia), poziome przewody odpływowe, rewizje (czyszczaki), syfony, wpusty podłogowe, wywiewki wentylacyjne. Projektując oraz wykonując domową instalację kanalizacyjną należy zadbać o odpowiedni układ wszystkich elementów. Pamiętajmy, by znajdowała się ona w odpowiedniej odległości od instalacji gazowej oraz instalacji elektrycznej. Dobrym pomysłem jest zastosowanie otulin dźwiękochłonnych i elastycznych podkładek, które mają za zadanie pochłonąć występujące drgania.

Jakie są najczęściej popełniane błędy w instalacji kanalizacyjnej?

By uniknąć błędów w domowej kanalizacji, warto przyłożyć się do jej instalacji. Bulgotanie w rurach, bardzo wolny odpływ ścieków, wydobywające się nieprzyjemne zapachy, cofanie się nieczystości to coś czego zdecydowanie chcemy uniknąć. Dlatego szczególną uwagę należy zwrócić na sposób prowadzenia podejść, ich spadek oraz długość. Instalacja pracuje w najlepszy sposób, gdy odcinki rur łączące urządzenia sanitarne z pionami są w miarę krótkiej długości. Instalacja kanalizacyjna to bardzo ważny element każdego gospodarstwa domowego, dlatego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na jakość jej wykonania i zatrudnić do tego wyspecjalizowaną firmę, która zna się na rzeczy.