Jak zabezpieczyć drzwi wejściowe domu przed wilgocią i promieniowaniem UV? Sprawdźmy!

Jak zabezpieczyć drzwi wejściowe domu przed wilgocią i promieniowaniem UV? Sprawdźmy!

Zewnętrzne drzwi wejściowe są stale narażone na działanie warunków atmosferycznych. Wilgoć i zmienne temperatury prędzej czy później pozostawią swój ślad na połaci drzwiowej, jeżeli nie zadbamy o jej odpowiednie zabezpieczenie. Dlatego dziś opowiemy o tym, jak zabezpieczyć drzwi przed promieniowaniem UV i wilgocią. Co zrobić, aby drzwi wejściowe zawsze już wyglądały jak nowe? Zapraszamy do lektury!

Drzwi wejściowe a warunki pogodowe

Niezależnie od tego, czy dany obiekt budowlany ma zadaszenie wejściowe, czy nie to drzwi frontowe są zawsze wystawione na działanie warunków pogodowych. Piętno przez nie odbite na tym elemencie konstrukcyjnym może mieć różne oblicze – objawia się między innymi odbarwieniami, odpryskami farby a w skrajnych przypadkach delikatnymi odkształceniami. Odpryski i łuszczenie się farby są spowodowane zmianami temperatur. Dzieje się tak w sytuacji, w której zewnętrzne drzwi do mieszkania zostały pomalowane farbą nieprzeznaczoną do użytku zewnętrznego.

W wypadku dawno niemalowanych drzwi, dana farba mogła również po prostu stracić swoje właściwości. Odpowiedni dobór farby do drzwi jest bardzo istotny. Z założenia powłoka farby powinna być odporna zarówno na wysokie jak i niskie temperatury i chronić konstrukcję drzwi przed korozją. Wilgoć ma negatywny wpływ zarówno na stal jak i drewno – czyli dwa najczęściej wykorzystywane materiały przy produkcji drzwi. Oba z wymienionych materiałów ulegają tak zwanej korozji i pomimo że zjawisko to w ich wypadku zachodzi w różny sposób, to zdecydowanie jest ono negatywne i niepożądane.

Farba antykorozyjna do drzwi zewnętrznych

Jak odpowiednio zabezpieczyć drzwi przed działaniem wilgoci? Wszystko, czego potrzebujesz to wałek, pędzel, taśma malarska, farba antykorozyjna i odrobina wolnego czasu! Farby antykorozyjne tworzą trwałą powłokę, która chroni daną powierzchnię przed wilgocią. Przed zakupem upewnij się jedynie, czy zawartość wybranej puszki jest odpowiednia do zastosowania na danym materiale i czy jest to farba do użytku zewnętrznego. Jeżeli tak, to trafiłeś w dziesiątkę – tego rodzaju farby odznaczają się bardzo dobrą odpornością na mróz i wysokie temperatury, nie odbarwiają się również pod wpływem promieniowania słonecznego.

Ile warstw farby na drzwi wejściowe?

Aby powłoka z farby odpowiednio chroniła drzwi przed warunkami atmosferycznymi, sugerujemy położenie co najmniej dwóch warstw farby. Przed rozpoczęciem samego malowania drzwi należy porządnie umyć. Farbę na połaci drzwiowej rozprowadzamy wałkiem malarskim, a trudniejsze miejsca poprawiamy pędzlem. Zanim zabierzemy się za nakładanie kolejnej warstwy, czekamy, aż pierwsza wyschnie. Z doświadczenia dodamy, że w wypadku bardzo zniszczonych drzwi lub diametralnych zmian koloru, konieczne może okazać się nałożenie trzeciej i czwartej warstwy.