Czym się kierować przy wyborze projektu domu? Sprawdź nasze wskazówki!

Czym się kierować przy wyborze projektu domu? Sprawdź nasze wskazówki!

Szukając wśród katalogów swojego wymarzonego projektu domu, trzeba się liczyć z tym, że większość czynności będziemy musieli wykonać na własną rękę. Usługi architekta nie będą potrzebne, jeśli decydujemy się na wykupienie gotowego projektu. Jeśli nie potrafisz zdecydować się, który projekt Ci się podoba, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dzięki naszym wskazówkom wybierzesz swój wymarzony projekt domu!

Zwróć pod uwagę na potrzeby swoje i domowników

Zanim zabierzesz się za szukanie swojego projektu, zastanów się, jakie są nie tylko Twoje potrzeby, lecz także domowników. Weź pod uwagę rytm dobowy członków rodziny, potrzebną przestrzeń i liczbę pokoi. Jeśli jesteś przyzwyczajony do życia w bloku, to zdecydowanie racjonalnie dobierz metraż domu wolnostojącego. Bardzo często osoby mieszkające w bloku, chcąc odbić sobie „ciasnotę”, przesadzają z metrażem. Uniknij tego błędu, weryfikując racjonalnie swoje potrzeby metrażowe. W ramach tego punktu zastanów się także, jakie instalacje Cię interesują. W ostatnim czasie popularny jest piec na pellet z uwagi na to, że ogrzewanie takim źródłem jest tańsze niż innymi paliwami. Oprócz tego takie rozwiązanie instalacyjne wyróżnia się ekologicznym charakterem.

Opracuj listę, prezentującą oczekiwania i marzenia

Efektem powyższym rozważań powinna być lista, dzieląca się na dwie części. Pierwsza część powinna zawierać typowe must have natomiast druga część typowo aspekty mile widziane. Jednak w ramach drugiej części, jeśli chodzi o elementy, możemy ewentualnie usunąć je z listy. Mogą to być na przykład nowoczesne donice pozostawione w opcji. Warto do tworzenia listy także zaangażować pozostałych domowników. Nie przesadzaj jednak przy tworzeniu zestawienia z kryteriami, ponieważ wtedy trudno będzie dobrać odpowiedni projekt. Następnie zweryfikuj dostępne projekty w wybranej pracowni architektonicznej i wyeliminuj od razu te, niespełniające oczekiwań. Jeśli jakiś projekt spodoba Ci się na początku, jednak okaże się, że czegoś brakuje, to warto podpytać, czy jest możliwa modyfikacja.

Nie sugeruj się elewacją, która jest widoczna na wizualizacji

Najczęstszym błędem jest wybór projektu domu przez pryzmat elewacji. To taka trochę ocena książki po okładce. Nie można w ten sposób weryfikować projektu domu, ponieważ nie są to fronty do szafek Ikea. Kolorystyka, wielkość okien i rodzaj wykończenia elewacji to sprawy drugorzędne. Najważniejszy jest materiał i system konstrukcyjny. Te dwa aspekty determinują układ wewnętrzny. Jeśli już przyglądamy się elewacji to właśnie pod takim kątem. Takie podejście pozwoli nam uniknąć trudnych i kosztownych zmian w przyszłości.